Wodoprzepuszczalna podbudowa
Na działkach rekreacyjnych i w ogrodach coraz częściej tworzone są nawierzchnie wodoprzepuszczalne takie jak np. ścieżki czy alejki. Przy ich układaniu, bardzo ważna jest odpowiednia podbudowa. Do jej stworzenia warto posłużyć się nowoczesnym rozwiązaniem – kratką geoSYSTEM!
Nawierzchnie wodoprzepuszczalne
Czym są nawierzchnie wodoprzepuszczalne? Najprościej w taki sposób nazywa się wykonane z kruszyw nawierzchnie, które przepuszczają wodę deszczową. To jednak nie wyczerpuje całego zagadnienia! Ważny jest również fakt, że nawierzchnie wodoprzepuszczalne umożliwiają następnie zagospodarowanie zebranej wody. Dzięki temu właściciele działek, którzy decydują się na skorzystanie z tego rozwiązania, cieszą się z terenów zielonych przecinanych ekologicznie wybudowanymi alejkami. Co istotne, poprawne stworzenie wodoprzepuszczalnych nawierzchni wyklucza zbieranie się na nich wody w postaci kałuż! Oznacza to, że wszystkie tego typu nawierzchnie (również nawierzchnie wodoprzepuszczalne budowlane) użytkuje się w sposób bardzo komfortowy!
Nawierzchnie przepuszczalne
Umożliwiające przenikanie wody opadowej w głąb gruntu nawierzchnie przepuszczalne mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej nawierzchnie przepuszczające wodę tworzy się z kostek kamiennych, betonowych albo klinkierowych na piaskowej podsypce. To jednak niejedyne rozwiązanie. Właściciele działek rekreacyjnych i ogrodów coraz częściej decydują się również na wykorzystanie nowoczesnych kratek – takich jak np. kratki geoSYSTEM. Ich ułożenie daje wiele możliwości aranżacyjnych! Puste otwory można wypełnić, zależnie od pożądanego efektu, żwirem, ozdobnymi kamieniami albo trawą.
Kratki geoSYSTEM można jednak wykorzystać również w nieco inny sposób. Świetnie sprawdzą się np. w celu utworzenia podbudowy pod mineralno-żywiczną nawierzchnię w ogrodzie.
U jednego z naszych klientów zastosowano kratkę geoSYSTEM G25 o wysokości 2,5 cm wykorzystano właśnie jako podbudowę oraz warstwę wyrównującą. Pozwoliło to na ograniczenie warstwy nośnej pod nawierzchnią oraz przyspieszyło wykonanie całej realizacji. Na wykonaną wodoprzepuszczalną podbudowę wylano mineralno-żywiczną nawierzchnię.
Wzmocniony w ten sposób teren jest trwały, odporny na warunki atmosferyczne, nie wymaga systemu odprowadzania wody, a na powierzchni nie tworzą się kałuże.
Nawierzchnia mineralna wodoprzepuszczalna
Czym charakteryzuje się wspomniana już nawierzchnia mineralna wodoprzepuszczalna? Tak jak inne typy nawierzchni wodoprzepuszczalnych, nawierzchnia tego typu pozwala na przepływ wody do głębszych warstw gruntu. A to zdecydowanie poprawia sytuację wodną na działce lub w ogrodzie – zwłaszcza w czasie suszy. Jednakże nawierzchnia mineralna, należąca do innowacyjnych nawierzchni wodoprzepuszczalnych ma o wiele więcej zalet!
Przede wszystkim podkreślić należy jej naturalność. Mineralno-żywiczne nawierzchnie wtapiają się w otoczenie i stają niemal niezauważalne. Dzięki temu sprawdzają się zarówno jako ścieżki ogrodowe, jak i wykończenie podjazdu czy miejsc parkingowych. Ich zastosowanie sprawia, że cały teren wygląda czysto i schludnie. Nawierzchnie tego typu ułatwiają też wyeksponowanie roślin ogrodowych oraz utworzonych z nich na rabatach i klombach kompozycji.
Co więcej, mineralne nawierzchnie to prawdziwie ekologiczne nawierzchnie wodoprzepuszczalne. Dla właścicieli posesji, którzy szczególną uwagę zwracają na poszanowanie środowiska naturalnego, wykorzystanie właśnie tego typu nawierzchni jest szczególnie zalecane. Zwłaszcza w parze z kratką geoSYSTEM – rozwiązaniem równie ekologicznym. Nasze kratki pochodzą recyklingowego materiału, a kiedy przestają być potrzebne lub ulegną zniszczeniu, mogą zostać ponownie przetworzone.
Nawierzchnie wodoprzepuszczalne – cena
Ile kosztują ekologiczne nawierzchnie wodoprzepuszczalne? Cena uzależniona jest od kilku czynników. Po pierwsze, wpływ na nią mają materiały, które zostaną wykorzystane przy
układaniu nawierzchni. Po drugie, doliczyć należy również koszty samej robocizny, a więc nie tylko ułożenia wybranego materiału, ale też m.in. przygotowania terenu.
Jak więc wyliczyć ile będą kosztowały nawierzchnie wodoprzepuszczalne? Jak zrobić wycenę? Dobrze jest porównać koszty tradycyjnych rozwiązań oraz tych bardziej nowoczesnych – np. takich jak kratka geoSYSTEM. Może okazać się, że to właśnie te drugie są nie tylko łatwiejsze do ułożenia i wykorzystania, ale też bardziej dostępne cenowo!
Wodoprzepuszczalna podbudowa pod przepuszczalną nawierzchnię to pierwszy krok do stworzenia na działce ekologicznej, biologicznie czynnej powierzchni. Warto wybrać materiały, dzięki którym efekty raz przeprowadzonych prac będzie można doceniać przez lata. Do takich właśnie należą kratki geoSYSTEM.
Czytaj także: